WSZYWKA 

ANTYALKOHOLOWA 

Wszywka to organiczny związek chemiczny stosowany w tzw. terapii awersyjnej choroby alkoholowej. Wpływa on na metabolizm alkoholu etylowego. Wszywka jest swoistym „straszakiem” dla chorego.

Na czym polega zabieg?

W prostym zabiegu chirurgicznym substancja wprowadzana jest pod skórę, gdzie jest wciąż uwalniana do organizmu. Na ogół wszywka  jest dobrze tolerowana, jednak zmienia się to diametralnie w kontakcie substancji z alkoholem. W takim przypadku wszywka wywołuje mdłości, wymioty, bóle głowy, duszności, nieprawidłową pracę serca. Może także doprowadzić do uszkodzenia wątroby i serca, utraty wzroku. Strach przed tymi konsekwencjami ma za zadanie powstrzymać pacjenta przed spożywaniem alkoholu. Wszycie wszywki nie może zastąpić terapii odwykowej jest jednak często stosowane jako jej element.

Dla kogo?

Dla osób z problemem alkoholowym, które zdecydowały się na leczenie.

PRZECIWWSKAZANIA

  • nadwrażliwość na składniki preparatu
  • stan nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu – także w postaci preparatów zawierających etanol – w ciągu doby przed podaniem
  • stosowanie paraldehydu lub metronidazolu, narażenie na działanie dibromku etylenu w ciągu dwunastu godzin przed podaniem wszywki
  • niewydolność serca, choroby krążenia, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie zarostowe tętnic, nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie wielonerwowe, zapalenie nerwu wzrokowego
  • wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychicznechoroba nowotworowa

Wszywka to zabieg medyczny o niskim ryzyku. Polega na wszyciu pod skórę wszywki wypełnionej specjalną substancją zwaną Disulfiramum. W tym celu rozcina się kawałek skóry na pośladkach albo na plecach, a następnie umieszcza wszywkę, która systematycznie uwalnia do organizmu ściśle wyliczoną dawkę esperalu. Sama wszywka jest niewielka, a jej zaszycie wymaga założenia jedyne kilku, prawie niewidocznych szwów. Sprawia to, że po zabiegu nie pozostają blizny. Jak długo działa wszywka? Substancja wchłania się samoistnie i działa przez okres 12 miesięcy. Zazwyczaj jest to szacunkowy czas, ponieważ zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak nadwaga i aktywność fizyczna.

Czy wszywka może powodować skutki uboczne?

Wszycie tego leku nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ponieważ wszywka nie wpływa na organizm, o ile nie reaguje z alkoholem etylowym. Wówczas może znacznie przyczynić się do pogorszenia się stanu zdrowia. O możliwych powikłaniach wynikających z zażycia alkoholu powinien poinformować lekarz oraz farmaceuta. Jest to rozwiązanie dedykowane jako ostateczne dla osób borykających się z problemem alkoholowym. W takich przypadkach z pewnością warto zastosować wszywka Bielsko to jedno z miejsc, w którym znajduje się gabinet Medical Beauty, gdzie przeprowadzane są zabiegi tego rodzaju. Pacjent powinien udzielić na nie zgody pisemnej. Cały zabieg trwa zaledwie 30 minut. Na 48 godzin przed jego rozpoczęciem, należy całkowiecie powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych.

Wszywka przeciwwskazania i działanie

Na jakiej zasadzie działa wszywka? Jego uwolnienie do organizmu w momencie spożycia alkohol wywołuje zmiany chemiczne. W efekcie reaguje na alkohol i powoduje objawy zbliżone do zatrucia. Następuje to poprzez zahamowanie działania enzymów, które odpowiedzialne są za rozkład etanolu. Ma to być przestroga przed sięganiem po napoje wyskokowe. Warto przy tym wspomnieć, że wszywka nie wykazuje działania leczniczego, a wyłącznie odstraszające, ma zatem wpływać na psychikę i wywoływać obawę przed bardzo złym samopoczuciem. Nie każdy może zdecydować się na wszywkę, wiele zależy od aktualnego stanu zdrowia i przebytych dotychczas chorób. W rzadkich przypadkach ciało może nie tolerować implantacji, czego rezultatem będzie ropiejąca rana.

Wszywka Cennik

Cena wprowadzenia wszywka pod skórę ustalana jest zazwyczaj podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Przed przeprowadzeniem zabiegu, warto zdecydować się na konsultację, aby ocenić stan zdrowia pacjenta.

Dostępne zabiegi

 
  • ODŻYWIENIE
  • DETOKSYKACJA, W TYM ODTRUCIA POALKOHOLOWE
  • NAWODNIENIE