PEELINGI CHEMICZNE
Peelingi chemiczne są jednym z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Regularnie powtarzane pomagają zachować młodzieńczy wygląd, świeżą cerę, niwelują uczucie zmęczenia skóry. Są także stosowane w terapii blizn potrądzikowych i trądziku, przy wyrównywaniu kolorytu i struktury skóry.
W peelingach chemicznych substancją aktywną są kwasy organiczne, dobrane pod kątem problemu, z jakim boryka się pacjent, stosowane w odpowiednich stężeniach i mieszankach
Na czym polega zabieg?
Substancje aktywne dobiera się w zależności od potrzeb skóry konkretnego pacjenta. Sam zabieg polega na pokryciu skóry odpowiednim preparatem, a następnie, po określonym czasie działania, odpowiednim oczyszczeniu jej. Zabieg nie wymaga więc ani specjalnego przygotowania, ani rekonwalescencji. Ważne jest, by z peelingów chemicznych korzystać w profesjonalnym gabinecie, pod okiem specjalisty medycyny estetycznej, gdyż zły dobór składników lub stężenia może nieodwracalnie uszkodzić skórę. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na silne słońce, a także mocno nawilżać skórę. Makijażu nie powinno nakładać się wcześniej, niż dobę po zabiegu. Efekty peelingu są widoczne od razu lub po kilku dniach, w zależności od użytych preparatów i stanu skóry.
Dla kogo?
Zabieg peelingu chemicznego jest szczególnie wskazany dla osób z cerą trądzikową i pojawiającymi się wypryskami a także tych, u których pozostałością trądziku są blizny. Sprawdza się także w przypadku oczyszczania z zaskórniaków, łagodzenia nadmiernie przetłuszczającej się cery (skóra łojotokowa), zmniejszania rozszerzonych, widocznych porów skóry. Pomaga walczyć z przebarwieniami i uszkodzeniami ( wynikającymi z nadmiernego opalania – fotostarzenie skóry). Peelingi takie mogą służyć redukcji płytkich zmarszczek i ujędrnianiu skóry poprzez pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych.
Efekty peelingu są zwykle natychmiastowe, lub widoczne po kilku dniach. Najlepsze efekty przyniesie seria zabiegów wykonywanych regularnie. Nie zawsze muszą to być peelingi oparte na tych samych składnikach. Lekarz specjalista z gabinetu medycyny estetycznej FABSKIN starannie dobierze serię zabiegów peelingujących do stanu i potrzeb cery pacjenta. Najpierw warto zając się usunięciem niedoskonałości, czy to drobnych blizn, przebarwień, czy zrogowaciałego naskórka. Później korzystnie jest odbudować siatkę kolagenową dla przywrócenia skórze miękkości, blasku, elastyczności, właściwego kolorytu.
PRZECIWWSKAZANIA
Kiedy najlepiej zdecydować się na peelingi chemiczne i o czym należy pamiętać?
Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do naszej kliniki zapisują się nie tylko pacjenci z okolic miasta Bielsko Biała, ale również z innych regionów. Przed wykonaniem przeprowadza się szczegółowe konsultacje. W trakcie wywiadu medycznego należy poinformować lekarza o alergiach, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach. Następnie specjalista dobiera substancje aktywne, a także wskazuje, jaki rodzaj peelingu chemicznego sprawdzi się najlepiej w określonym przypadku. Usługi wykonuje się przez cały rok. Mogą się na nie zdecydować panie w każdym wieku. Warto jednak pamiętać, że na eliminowanie zmian w kolorycie skóry najlepiej wybrać porę zimową lub wiosenną, aby nie narażać się na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.
Peelingi dzielą się na trzy rodzaje:
- Powierzchniowe
Polegają na usunięciu naskórka. Wykorzystuje się je przede wszystkim u osób chcących wyeliminować drobne zmarszczki, pozbyć się trądziku oraz niedoskonałości cery. Często stosuje się także peeling chemiczny na przebarwienia.
- Średnio głębokie
Metodę pielęgnacji kieruje się głównie do osób, którym zależy na pozbyciu się głębszych zmarszczek i blizn, a także widocznych zmian w kolorycie skóry. Dermatolog oczyszcza zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Do zalet tego sposobu należy szybsza regeneracja na poziomie komórek i pobudzenie metabolizmu fibroblastów.
- Głębokie
Zabiegi obejmuję skórę właściwą i naskórek. Do ich wykonania używa się środki o wyższym stężeniu kwasów aktywnych. Tego rodzaju peelingi chemiczne doskonale działają na przebarwienia oraz usuwają głębokie blizny i zmarszczki.
Charakterystyka substancji aktywnych stosowanych w peelingach chemicznych
Środki peelingujące cechują się różnorodnymi właściwościami. Poniżej zestawienie cech często stosowanych kwasów aktywnych:
- Alfa-hydroksykwasy
Występują w produktach naturalnych, np. owocach, trzcinie cukrowej, ale można je też uzyskać za pomocą syntezy chemicznej. Jeśli zdecydujesz się na taki peeling chemiczny efekty pojawią się bardzo szybko. Zabiegi sprawdzają się szczególnie w przypadku osób z suchą i zniszczoną cerą.
- Kwas migdałowy
Substancję pozyskuje się głównie z migdałów, ale występuje również w pestkach moreli oraz wiśni. Charakteryzuje się silnym działaniem antybakteryjnym. Składnik może być stosowany u pacjentów o różnych typach skóry. Za jego pomocą eliminuje się problemy związane z nieregularną pigmentacją, fotostarzeniem. Peeling chemiczny umożliwia osiągnięcie zaskakujących efektów w walce z trądzikiem zapalnym.
- Retinol
Związek chemiczny z grupy karotenoidów pełni funkcję witaminy A, która stymuluje procesy regeneracji komórek. Wykorzystanie tej substancji aktywnej odmładza, pomaga w wygładzaniu zmarszczek, a także usuwa zanieczyszczenia. Do zalet retinolu należy też odbudowa włókien kolagenowych oraz rozjaśnianie przebarwień.
- Beta-hydroksykwasy
W naszej klinice mieszczącej się w okolicach Bielska-Białej wykonujemy również peelingi z użyciem beta-hydroksykwasów. Stanowią one doskonałą metodę na odnowę komórkową, a ponadto działają przeciwzapalnie i skutecznie zmniejszają podrażnienia.