Karboxymetylceluloza

Karboxymetylceluloza jest biowypełniaczem, pochodną celulozy, używanym w zabiegach podobnie jak kwas hialuronowy. W miejscu podania długotrwale nawilża skórę, aktywuje procesy naprawcze i odbudowę uszkodzonych tkanek. Jest szeroko stosowana w medycynie, nie tylko estetycznej. Ze względu na roślinne pochodzenie jest obojętna dla organizmu, nie powoduje alergii czy skutków ubocznych. Brak naturalnego enzymu degradującego tą substancję w naszym organizmie skutkując dłuższymi efektami jego działania.
Używana jest przede wszystkim, gdy pacjent słabo reaguje na wypełnienia kwasem hialuronowym, a także , w miejscach, gdzie wymagany jest mocniejszy efekt trójwymiarowy.

Na czym polega zabieg?

Karboxymetylcelulozę wprowadza się do skóry właściwej lub warstwy podskórnej, a następnie masuje miejsce podania. Efekty uboczne ograniczają się do zaczerwienienia lub obrzęku, który znika w ciągu doby po zabiegu.

Dla kogo?

Dla osób zauważających u siebie symptomy starzenia skóry – gorsze nawilżenie, ubytki i przez to deformacje rysów twarzy.

Przeciwwskazania

ciąża i karmienie piersią
aktywny stan zapalny skóry
choroba nowotworowa
stosowanie leków rozrzedzających krew
stosowanie leków fotouczulających
niektóre choroby przewlekłe
stany po długotrwałej sterydoterapii
choroby autoimmunologiczne czynne lub w remisji

Dostępne zabiegi

Wypełnianie zmarszczek

Modelowanie twarzy

W Polsce notuje się ogromne zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej, co potwierdzają dane omówione podczas XVIII Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Antiaging. W wydarzeniu, które miało miejsce w październiku 2017 roku, zgromadzili się specjaliści z kraju i z zagranicy. Z przedstawionych podczas spotkania informacji wynika, że na popularności zyskuje wypełnianie zmarszczek.

Biowypełniacze coraz popularniejsze

Na odmładzanie skóry poprzez stosowanie wypełnień decyduje się około 20% osób. Do najczęściej modyfikowanych obszarów twarzy należą: czoło, usta, oczy. Na korzystanie z usług decydują się zwłaszcza osoby w przedziale wiekowym od 41 do 50 lat, które stanowią 56% wszystkich pacjentów. Warto dodać, że blisko 80% pacjentów regularnie umawia się na wizyty. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach trend ten utrzyma się na podobnym poziomie.

Co istotne, zabiegi medycyny estetycznej stają się również coraz bezpieczniejsze. W gabinetach stosuje się sprawdzone komponenty, a czołowi producenci biowypełaniczy przestrzegają ściśle określonych procedur jakościowych. To powoduje, że bardzo rzadko dochodzi do powikłań. Trzeba jednak pamiętać, że przed wykonaniem zabiegu, zawsze przeprowadza się szczegółowy wywiad. Podczas konsultacji należy powiadomić o przewlekłych chorobach oraz aktualnie przyjmowanych lekach. Niezbędne jest również określenie oczekiwań związanych z wyglądem skóry po wypełnieniu.

Karboxymetylceluloza – skuteczność potwierdzona naukowo

Choć kwas hialuronowy to bardzo znany biowypełniacz, gabinety medycyny estetycznej nieustannie poszerzają zakres usług. W wielu miejscach wykonuje się wypełnienie za pomocą karboxymetylcelulozy. Substancja wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami, pozwalając na uzyskanie szybkich efektów. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Aesthetic Medicine w 2015 roku*. Aby ocenić skuteczność preparatu w odmładzaniu, przeprowadzono 154 zabiegi, a następnie sprawdzano ich rezultaty po 3 miesiącach. Wyniki były bardzo satysfakcjonujące i przyczyniły się do znaczącej redukcji objawów starzenia w dolnej partii twarzy. Jednocześnie odnotowano niższą częstotliwość występowania niepożądanych reakcji skórnych w porównaniu z kwasem hialuronowym. Jak przypuszcza autorka publikacji, Maria Cristina D’Aloiso, wpływ na taki stan rzeczy może mieć niebakteryjny charakter biowypełniacza (substancja pochodzi wyłącznie ze składników roślinnych).

Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegów z użyciem karboxymetylcelulozy, warto zgłosić się na konsultacje. Jako doświadczony lekarz oraz członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej z przyjemnością udzielę Ci fachowej porady. Zdaję sobie sprawę, że brak informacji może być przyczyną dyskomfortu, dlatego zawsze staram się dokładnie wyjaśnić, jak działają biowypełniacze. Odpowiadam również na wszelkie pytania, gdyż dobra komunikacja to dla mnie podstawa udanej współpracy. Zachęcam zatem do kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu umówienia się na wizytę. Przyjmuję w gabinetach zlokalizowanych w Wiśle oraz w Skoczowie.

*Źródło: http://aaaam.pl/upload/201605/aesthetic_medicine_journal_1.pdf