Esperal (disulfiramum)

Esperal to nazwa handlowa organicznego związku chemicznego stosowanego w tzw. „terapii awersyjnej” choroby alkoholowej. Wpływa on na metabolizm akoholu etylowego. Esperal jest swoistym „straszakiem” dla chorego.

Na czym polega zabieg?

W prostym zabiegu chirurgicznym substancja wprowadzana jest pod skórę, gdzie jest wciąż uwalniana do organizmu. Na ogół wszywka esperalowa jest dobrze tolerowana, jednak zmienia się to diametralnie w kontakcie substancji z alkoholem. W takim przypadku esperal wywołuje mdłości, wymioty, bóle głowy, duszności, nieprawidłową pracę serca. Może także doprowadzić do uszkodzenia wątroby i serca, utraty wzroku. Strach przed tymi konsekwencjami ma za zadanie powstrzymać pacjenta przed spożywaniem alkoholu. Wszycie Esperalu nie może zastąpić terapii odwykowej jest jednak często stosowane jako jej element.

Dla kogo?

Dla osób z problemem alkoholowym, które zdecydowały się na leczenie.

 

Przeciwwskazania

nadwrażliwość na składniki preparatu
stan nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu - także w postaci preparatów zawierających etanol – w ciągu doby przed podaniem
stosowanie paraldehydu lub metronidazolu, narażenie na działanie dibromku etylenu w ciągu dwunastu godzin przed podaniem Esperalu
niewydolność serca, choroby krążenia, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie zarostowe tętnic, nadciśnienie tętnicze
zapalenie wielonerwowe, zapalenie nerwu wzrokowego
wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychiczne
choroba nowotworowa

Dostępne zabiegi

odżywienie

detoksykacja, w tym odtrucia poalkoholowe

nawodnienie

Esperal to zabieg medyczny o niskim ryzyku. Polega na wszyciu pod skórę wszywki wypełnionej specjalną substancją zwaną Disulfiramum lub po prostu Esperal. W tym celu rozcina się kawałek skóry na pośladkach albo na plecach, a następnie umieszcza wszywkę, która systematycznie uwalnia do organizmu ściśle wyliczoną dawkę esperalu. Sama wszywka jest niewielka, a jej zaszycie wymaga założenia jedyne kilku, prawie niewidocznych szwów. Sprawia to, że po zabiegu nie pozostają blizny. Jak długo działa Esperal? Substancja wchłania się samoistnie i działa przez okres 12 miesięcy. Zazwyczaj jest to szacunkowy czas, ponieważ zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak nadwaga i aktywność fizyczna.

Czy Esperal może powodować skutki uboczne?

Wszycie tego leku nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ponieważ Esperal nie wpływa na organizm, o ile nie reaguje z alkoholem etylowym. Wówczas może znacznie przyczynić się do pogorszenia się stanu zdrowia. O możliwych powikłaniach wynikających z zażycia alkoholu powinien poinformować lekarz oraz farmaceuta. Jest to rozwiązanie dedykowane jako ostateczne dla osób borykających się z problemem alkoholowym. W takich przypadkach z pewnością warto zastosować Esperal Bielsko to jedno z miejsc, w którym znajduje się gabinet Medical Beauty, gdzie przeprowadzane są zabiegi tego rodzaju. Pacjent powinien udzielić na nie zgody pisemnej. Cały zabieg trwa zaledwie 30 minut. Na 48 godzin przed jego rozpoczęciem, należy całkowiecie powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych.

Esperal przeciwwskazania i działanie

Na jakiej zasadzie działa Esperal? Jego uwolnienie do organizmu w momencie spożycia alkohol wywołuje zmiany chemiczne. W efekcie reaguje na alkohol i powoduje objawy zbliżone do zatrucia. Następuje to poprzez zahamowanie działania enzymów, które odpowiedzialne są za rozkład etanolu. Ma to być przestroga przed sięganiem po napoje wyskokowe. Warto przy tym wspomnieć, że Esperal nie wykazuje działania leczniczego, a wyłącznie odstraszające, ma zatem wpływać na psychikę i wywoływać obawę przed bardzo złym samopoczuciem. Nie każdy może zdecydować się na wszywkę, wiele zależy od aktualnego stanu zdrowia i przebytych dotychczas chorób. W rzadkich przypadkach ciało może nie tolerować implantacji, czego rezultatem będzie ropiejąca rana.

Esperal Cennik

Cena wprowadzenia Esperalu pod skórę ustalana jest zazwyczaj podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Przed przeprowadzeniem zabiegu, warto zdecydować się na konsultację, aby ocenić stan zdrowia pacjenta.